Verslininkų nė akyse nematę
Biržų rajono tarybos valdančioji dauguma tekštelėjo savo merui Kęstučiui Knizikevičiui lyg šlapiu skuduru per veidą. Nors meras prašė atidėti pradėtą svarstyti sprendimo projektą dėl sklypo nuomos, būtent bendražygiai į jo norą ranka numojo.
Klausimas buvo svarstomas toliau, o po to ir priimtas daugumos balsais.
Ginčus sukėlęs žemės sklypas yra pačioje Biržų širdyje – senamiestyje, Birutės g. 1.
Savivaldybės Strateginio planavimo ir turto valdymo skyriaus vedėja Zita Marcinkevičiūtė sakė, kad 8,5 aro kiemo aikštelei 4 metams panoro išsinuomoti krovinių vežimu užsiimanti Vilniuje registruota bendrovė „Balkanbalt“. Direktorius yra biržietis.
Šis sklypas yra bendrame 33 arų sklype, ir didžioji jo dalis priklauso verslininkams, tik mažoji dalis – valstybės žemė.
Aikštelė, parūpusi verslininkams, išsidėsčiusi ir valstybinėje, ir privačioje žemėje.
Daugiausia nuogąstavimų kilo dėl to, kad nei tarybos nariai, nei savivaldybės administracija, nei meras verslininkų net akyse nematę.
Meras išsitarė, kad bendrovės savininkas buvo kviestas į posėdį. Bet jis taip ir nepasirodė.
Vizualizacija – prieš pat posėdį
Konservatorė Irutė Varzienė stebėjosi, kad per komiteto posėdį jiems nebuvo pateikta informacijos apie verslininkus ir bendrovę. Net jos pavadinimas buvo parašytas su klaida, o tuo labiau neaiškūs ketinimai.
Kad verslininkai savo teritorijoje esančiuose dviejuose namuose ketina įrengti butus, o išsinuomotame iš savivaldybės sklype – vaikų žaidimų aikštelę, dalis politikų sužinojo tik prieš pat tarybos posėdį.
„Nežinome net finansinių galimybių, bet turime tiesiog pasitikėti? Juk tai patraukliausia senamiesčio vieta“, – gūžčiojo politikė.
Jai pritarė „Biržų atgimimo“ narys Kęstutis Isakas. Jis klausė, kodėl nebuvo surengtas susitikimas su verslininkais. Tuo labiau kad „gražų paveikslėlį“ – viziją, kaip bus tvarkoma aikštelė, jie gavo tik prieš pat tarybos posėdį.
Politikas pasiūlė atidėti klausimą ir viską išsiaiškinti iki kito rajono tarybos posėdžio.
Liutauras Variakojis sakė, kad yra abejonių ir dėl to, ar miesto reprezentacinėje vietoje nevažinės bendrovės sunkvežimiai, ar verslininkai neužtvers savo teritorijos tvora. Tad gal savo dalį susitvarkytų pati savivaldybė?
Į tai jam buvo atsakyta, kad tektų formuoti atskirus sklypus ir tai nebūtų geresnis variantas nei nuoma. Ar galėtų teritoriją užtverti, atsakymo nebuvo.
Meras norėjo atsiimti klausimą
Demokratas Dalius Drevinskas sakė pagal vizualizaciją supratęs, kad sklype bus vaikų žaidimo aikštelė. Jis klausė, ar galima į sutartį įrašyti sąlygą, kad ta aikštele galės naudotis visi gyventojai?
Z.Marcinkevičiūtė patikino, kad papildomų sąlygų įrašyti nevalia.
Ji aiškino politikams, kad pagal įstatymus nuosavybės teise statinį ar pastatą turintis savininkas gali be aukciono išsinuomoti šalia esančią valstybinę žemę, ir jis ta teise pasinaudojo.
Verslininkas gali atvykti ir pristatyti viziją, bet tai nėra privaloma.
Bet opozicijos nuogąstavimus išgirdęs meras K.Knizikevičius pasakė, kad tikrai nieko blogo nenutiktų klausimą nukėlus kitam posėdžiui, todėl jis atsiima šį klausimą.
Tuomet valdančioji dauguma sušurmuliavo, kad meras atsiimti jo negali, nes klausimas pradėtas svarstyti, o norint jį nukelti, reikia tarybos nariams balsuoti.
Balsuojant vienas balsas lėmė, kad vis dėlto sprendimas būtų priimamas dabar.
Per daug atleido liežuvį
Socialdemokratas Nerijus Ubartas stebėjosi, kad ginčas kyla dėl 8 arų – juk ne 8 hektarų! Jis oponentams priekaištavo, esą šie tik gaišina laiką, užuot leidę verslininkams gražinti miestą. Į tai konservatorius Laurynas Bukys atsakė, kad visi trokšta gražesnio, tvarkingesnio miesto, bet aikštelė turėtų būti skirta visiems gyventojams.
Socialdemokratė Audronė Garšvaitė kalbėjo, kad ši aikštelė jau daug metų stovi apleista, tad kam dar vilkinti. Ji įsitikinusi, kad ar įvyks susitikimas su verslininku, ar ne – rezultatas bus tas pats.
Jos partietė Simona Bindariūtė pasiskelbė verslininku pasitikinti, o sklypo nuoma būtų verslo pritraukimo pavyzdys.
Liberalas Justas Greviškis klausė, gal opozicija bijo, kad aikštelėje bus pastatyti dangoraižiai, krematoriumas „ar kokia nesąmonė“.
„Baikim kliedėt“, – mestelėjo politikas.
Į tai I.Varzienė atkirto, kad graudu klausytis tokių manipuliacijų apie verslo pritraukimą ir kliedėjimus. Ji prisipažino nesuprantanti valdančiosios daugumos – juk netgi meras, įvertinęs kilusias abejones, pasiūlė atidėti klausimą.
„Nesame miesto priešai, bet kalbame apie santykį su verslu, kai šie dėl strateginės miesto vietos nesitaria net su rajono valdžia“, – aiškino ji.
Socialdemokratas Audrius Juk-na pasišaipė iš opozicijos, neva šie kažkam pavydi, nes nebuvę pakviesti į puotą. Bet po to veikiausiai pasigailėjo per daug atleidęs liežuvį.
„Ar tai reiškia, kad ponas jau buvo pakviestas? Gal net susitarimai vyko?“ – kaipmat atkirto jam K.Isakas.
Politikas palygino, kad prieš operaciją padaromi tyrimai, tad kodėl dėl nuomos reikalų neverta pasigilinti?
Viską nulėmė 15 tarybos narių, jie balsavo už nuomą verslui. Tik 6 politikai balsavo prieš, 4 susilaikė. Meras, kaip žinoma, pagal naują tvarką, nebalsuoja.
Prierašai po nuotraukomis:
1. ir 2. Socialdemokratai A.Garšvaitė ir A.Jukna nepaisė mero siūlymo sklypo nuomos klausimą atidėti kitam posėdžiui.
3. „Gražų paveikslėlį“ – vizualizaciją, kaip bus tvarkoma kiemo aikštelė, dalis politikų gavo tik prieš pat rajono tarybos posėdį.
A.Švelnos nuotraukos







