Medikai veikė taip, kaip būtinai reikėjo
Istorija, kurią nagrinėjo jau du Panevėžio teismai, ir kurioje abu teismai priėmė vienodus sprendimus, vertė visus nusikelti į dar netolimus, bet itin skaudžius kovido pandemijos metus.
Būtent todėl, kad viskas vyko per pandemiją, kai svarbiausia buvo gelbėti gyvybes, teismas priėmė medikams, o šiuo atveju Respublikinei Panevėžio ligoninei, palankų sprendimą, o Valstybinė ligonių kasa liko nieko nepešusi.
Ligonių kasa reikalavo, kad būtų atlyginta beveik 5,5 tūkst. eurų žala dėl dviem ligoniams neteisėtai skirto vaistinio preparato. Apygardos teismas konstatavo, kad Panevėžio ligoninės medikų sprendimas paskirti vaistą ligoninėje gydytiems dviem vaikams nesilaikant vaistinio preparato skyrimo taisyklių buvo veikimas esant būtinojo reikalingumo sąlygomis.
Nebuvo vaistų sąraše
Byla teisme atsidūrė po to, kai Šiaulių teritorinė ligonių kasa atliko Panevėžio ligoninės patikrinimą.
Jo metu tikrintojai nustatė, kad ligoninė dviem atvejais pažeidė vaistinių preparatų vartojimo ir skyrimo aktus, nes, pirma, vaistinį preparatą ,,Octagam“ pacientams skyrė netinkamos specialybės gydytojas, o antra, diagnozė, kuriai esant buvo skirtas vaistas ,,Octagam“, nėra įtraukta į šio vaisto skyrimo atvejus.
Panevėžio ligoninės Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje 2022 m. gydytiems dviem pacientams vaikams buvo nustatyta klinikinė diagnozė – daugiasisteminis uždegiminis sindromas, susijęs su Covid-19.
Mažųjų pacientų liga atitiko sindromą, panašų į ,,Kawasaki“ ligos – odos, gleivinių ir limfmazgių sindromą, kuris gydomas intraveniniu žmogaus imunoglobulinu „Octagam“. Panevėžio ligoninės gydytojų konsiliumas, remdamasis medicinos mokslo ir praktikos specialistų žiniomis, nusprendė skirti vaikams būtent ,,Octagam“.
Formaliai vertinant, šis preparatas pacientams negalėjo būti skirtas, nes diagnozė, kuri buvo nustatyta Panevėžio ligoninėje gydytiems vaikams, nebuvo įtraukta į diagnozių, leidžiančių skirti šį vaistą nemokamai, sąrašą.
Pati įstaiga buvo smarkiai neveikli
Valstybės apmokamų vaistų sąrašas buvo patvirtintas dar 2014 m., kai Covid-19 liga apskritai neegzistavo ir nebuvo medicinos mokslo duomenų apie sunkias Covid-19 ligos imunologines išraiškas vaikams.
Būtent remdamasis šiais duomenimis, Apygardos teismas padarė išvadą, kad yra pagrindas atleisti Panevėžio ligoninę nuo civilinės atsakomybės.
Teismo įsitikinimu, intraveninio žmogaus imunoglobulino „Octagam“ skyrimas ligoninėje gydytiems vaikams buvo vienintelis būdas išvengti didesnės žalos jų sveikatai ir gyvybei, negu ji padaryta Sveikatos draudimo fondui. Maža to, jis nustatė, kad ligoninės gydytojų formalius nusižengimus nulėmė ir pačios Teritorinės ligonių kasos neveiklumas, nes ji nesirūpino laiku įtraukti į sąrašą reikiamų vaistų.