Be Kranto, bus ir Pakrantės
Biržuose jau yra ir Kranto, ir Ežero gatvės, bet rajono valdančiųjų nesuglumino, kad vietoj Salomėjos Nėries gatvės pavadinimo gyventojai pasirinko labai panašų – Pakrantės. Dar vienas variantas – Paežerės, bet pirmenybė teikta Pakrantės.
Per pastarąjį posėdį politikai šį pavadinimą ir patvirtino. Už tai balsavo 13 politikų, 5 susilaikė, 5 balsavo prieš.
Poetės S.Nėries gatvės pavadinimą reikėjo keisti, nes ji veikė prieš laisvą Lietuvą – 1940 metais su delegacija važiavo į Maskvą prašyti, kad okupuota Lietuva būtų priimta į sovietų sąjungos sudėtį. Ji parašė ir diktatorių Staliną garbinančią poemą bei jam kremliuje perskaitė.
Svarstant šį klausimą savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėja Loreta Munikienė politikus įspėjo, kad gautas Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro raštas, kuriame nurodyta per 3 mėnesius pakeisti S.Nėries pavadinimą Biržų rajone, Vabalninke. Toks pat įspėjimas būtų atėjęs nepakeitus pavadinimo ir Biržų mieste.
„Panevėžio kraštas“ rašė, kad klausimas dėl Vabalninko jau buvo svarstytas viename iš ankstesnių posėdžių. Vabalninkiečiai stovėjo su plakatais politikams už nugarų, ir, jų džiaugsmui, buvo paliktas senasis pavadinimas. Kaip dabar paaiškėjo – laikinai.
Siūlo savo ir be argumentų
Šįkart į posėdį taip pat atėjo Biržuose, S.Nėries gatvėje, gyvenantis Kostas Galvelis.
Meras Kęstutis Knizikevičius jam suteikė žodį, ir vyras paaiškino, kad gatvėje yra 7 namai ir kad visi vieningai pasisako už senąjį pavadinimą.
Jis sakė, kad daug stengtasi, kovota, rašyta raštų, bet viskas – perniek. Tikėtasi, kad naujoji dauguma ir Vyriausybė kitaip pažvelgs į poetę, kad „tą jos nelemtą veiklą“ nusvers kūryba. Bet jeigu jau tikrai negali likti S.Nėries gatvė, tuomet žmonės prašantys jai suteikti Pakrantės pavadinimą.
Konservatorė Irutė Varzienė teiravosi K.Galvelio, ar gyventojai svarstė kitus variantus. Pavyzdžiui, senamiestyje esančiai sutvarkytai gatvei tiktų iki šiol neįamžintų signataro Jokūbo Šerno ar Liudvikos Karolinos Radvilaitės pavadinimas.
K.Galvelis į klausimą neatsakė. Jis dar sykį pakartojo, kad jeigu jau negalima palikti S.Nėries pavadinimo, tai gyventojai siūlo savo – Pakrantės.
Nuasmeninti visas gatves?
I.Varzienė kalbėjo, kad tai ne šiaip kasdienybės, o istorinis klausimas. Jei gatvės pavadinimas bus pakeistas į Pakrantės, tai toks ir liks.
Politikė siūlė politikams šįkart susilaikyti ir per centro nurodomus 3 mėnesius diskutuoti su gyventojais dėl vertybinių dalykų, asmenybių įamžinimo.
„Gatvė senamiestyje nusipelno, kad jai būtų suteiktas signataro Šerno pavadinimas“, – teigė ji.
Bet socialdemokratų atstovas Nerijus Ubartas stebėjosi, kam reikia prisirišti prie asmenybių pavardžių. Jis priminė jau šimtą kartų sakęs, kad reikia nuasmeninti visas gatves.
O nostalgiją S.Nėriai jaučiantiems gerbėjams politikas pasiūlė eiti į muziejų, į knygyną, nusipirkti knygų, susidėti į lentynas ir skaityti eilėraščius. Pakrantės pavadinimas jam atrodo tinkamas.
Į tai reagavo „Biržų atgimimo“ narys Kęstutis Isakas. Jis klausė N.Ubarto, kuo gi Biržų rajonas bus išskirtinis, jei visos gatvės bus vadinamos bendriniais žodžiais?
„Turime daug istorinių asmenybių ir galima rasti tikrai geresnį pavadinimą negu Pakrantės. Bet šiuo atveju klausimas neišdiskutuotas su gyventojais, surengta apklausa buvo niekinė“, – piktinosi politikas, bet galop pridėjo, kad jis palaiko S.Nėries gatvės pavadinimo palikimą.
Šaipėsi, kad kalėjimas grėstų
„Taip supratau, kad nepakeitę pavadinimo nusižengsime įstatymui. Už tai bus sankcijos. Žiaurios. Turbūt bus kalėjimas tarybos nariams? Ar nuobaudos baisulinės?“ – pasišaipė kitas „Biržų atgimimo“ atstovas – Liutauras Variakojis.
Šį klausimą jis vadino savivaldybės administracijos spaudimu į kampą, manipuliacijomis. Politikas agitavo joms nepasiduoti, o gatvės pavadinimą keisti tik tuomet, kai privers teismas.
Niekas iš kolegų nepasiteiravo, ar biržiečiai labai noriai mokėtų už valdžios teismus, kuriuos neabejotinai pralaimėtų.
Valstietis Audrys Šimas svarstė, kad gatvių pavadinimus turėtų keisti tą sritį išmanantys specialistai. Juk gyventojai per amžius toje pat gatvėje negyvens, o pavadinimas taip ir liks.
„Gyvenu Kirdonyse, gal man nepatinka – keiskim kaimo pavadinimą? O gal Biržų pavadinimas kam nepatinka – balsuokim?“ – dėstė valstietis.
Konservatorius Laurynas Bukys lygino: kai gatvę reikia tvarkyti, asfaltuoti – ji yra savivaldybės, o keičiant pavadinimą – ji septynių gyventojų?
Valdantieji balsais nulėmė, kad gatvė gautų naują – Pakrantės pavadinimą. Prieš balsavo arba susilaikė konservatoriai ir „Biržų atgimimas“. Tik jų tikslai buvo priešingi – pirmieji siekia tikrai nusipelniusių asmenybių įamžinimo, o antrieji – sovietų poetės vardo palikimo.
Prieš balsavo ir darbietė Alė Pocienė. A.Šimas pažeisdamas reglamentą iš viso nebalsavo.
Prierašai po nuotraukomis:
1. Biržų rajono politikai turėjo istorinę progą įamžinti kurį nors iš žymių kraštiečių, jų vardą suteikdami miesto S.Nėries gatvei, bet šia galimybe taip ir nepasinaudojo.
2. N.Ubartas per požiūrį į gatves demonstravo visišką abejingumą savo šalies istorijai.
3. L.Variakojis laikėsi senojo pavadinimo ir šaipėsi klausdamas, ar nuobauda būtų kalėjimas?
4. I.Varzienė įsitikinusi, kad sutvarkytai gatvei senamiestyje labiausiai tiktų J.Šerno pavadinimas.
A.Švelnos nuotraukos