Galingiausia ataka nuo pat karo pradžios
Ketvirtadienio naktį vykusį Kyjivo bombardavimą dauguma Ukrainos ekspertų įvardijo kaip patį galingiausią per ketvirtus metus besitęsiantį karą.
Kodėl vykstant deryboms dėl karo užbaigimo ir Kremliaus vadui V.Putinui skelbiant, kad yra suinteresuotas taikos su Ukraina pasirašymu, Maskva surengė šią ataką, kol kas neaišku.
Spėjama, jog tai gali būti kerštas už ukrainiečių surengtus karinių gamyklų bombardavimus dronais Rusijoje bei gąsdinimas, kad jei Kyjivas nesutiks pasirašyti taikos susitarimo, Kremlius didins terorą.
JAV prezidentas Donaldas Trampas, inicijuojantis taikos derybas, po nesenų daugybę gyvybių Kryvij Rihe bei Sumuose nusinešusių Rusijos bombardavimų kritikavo už tai Maskvą.
Ketvirtadienį Kyjive po gyvenamųjų namų griuvėsiais žuvus dvylikai žmonių, D.Trampas irgi „subarė“ Rusijos vadovą, ataką pavadinęs „nebūtina“ ir surengtą „labai netinkamu laiku“.
Teko išgyventi košmarišką naktį
Daugybė žmonių Lietuvoje ir kitose ES šalyse norėtų, kad JAV vadovas griežčiau pasmerktų tokius Rusijos veiksmus, tačiau realybė yra tokia. Bombardavimų Kyjive realybę teko išgyventi ir man pačiam.
Esu patyręs didžiulius bombardavimus karo pradžioje Charkive, vėliau Chersone ir Sumuose, tačiau pastaroji naktis tikrai buvo košmariška.
Kadangi per ilgą buvimą pafrontės miestuose „užsigrūdinau“ ir į oro pavojaus pranešimus nebereaguoju ir nebėgu į slėptuves, kiek po vidurnakčio Kyjive išgirdęs pirmus bumbsėjimus apsiverčiau ant kito šono ir bandžiau miegoti toliau.
Tačiau po pusvalandžio bumbsėjimams priartėjus ir ėmus garsiai drebėti langams išėjau pasižvalgyti į balkoną. Virš galvos pamatęs droną ir šviečiančias kulkas, kuriomis ukrainiečių kariai siekė jį numušti, išsigandau ne juokais ir nubėgau slėptis į vonią. Mat gyvenu viršutiniame – devintame aukšte, o droną numušus jis dažnai nukrenta ant stogo ar į viršutinio aukšto butą kartu su gabentu sprogmeniu, sukeldamas mirtinas pasekmes.
Po kelių minučių grįžau į balkoną ir įjungiau telefone vaizdo kamerą, ją nukreipiau į balkono grindis, bet ne į dangų. Mat nufilmuotus vaizdus draudžiama dėti į socialinius tinklus, kad pagal juos Maskvos žvalgai nesužinotų gynybinės artilerijos išsidėstymo ir negalėtų koreguoti atakų taikinių.
Nors už karinių vaizdų platinimą skiriamos didelės finansinės ir net įkalinimo bausmės, neatsakingi piliečiai ignoruoja draudimus. Ukrainos teisėsaugininkai pranešė, kad net 450-čiai asmenų iškėlė bylą už paviešintus ketvirtadienio oro atakos vaizdus.
Liepsnojo namai ir mašinos
Balkono grindis filmavau vos keturias minutes, nes nugriaudėjo du tokie kurtinantys sprogimai, kad įsijungė kieme esančių visų automobilių garsinės aliarmo sistemos.
Nusprendžiau vėl grįžti į vonios kambarį ir laikytis dviejų sienų taisyklės, pagal kurią gyviems per bombardavimus lengviau išlikti slepiantis už dviejų sienų.
Užmigti tą naktį daugiau taip ir nepavyko, nes kas kiek laiko pasigirstantys sprogimai griaudėjo iki penktos ryto. Namai, garažai, mašinos degė net penkiuose iš dešimties Kyjivo mikrorajonų.
Miestas išgyveno vadinamąją kombinuotą ataką – Rusija jį atakavo dronais, valdomomis bombomis ir raketomis. Pastarųjų atskrido rekordiškai daug, todėl dalis ekspertų tai įvardijo kaip patį stipriausią sostinės bombardavimą.
Paaiškėjo, kad per 01.17 val. nugriaudėjusius du sprogimus, kuriuos įrašiau telefone, kaip tik ir žuvo dvylika žmonių. Tai sužinojau nuvykęs į sprogimo vietą Sviatošino mikrorajone ir bendraudamas su tragedijos liudininkais bei gelbėtojais.
Byrėjo langai ir skilinėjo sienos
Sviatošino mikrorajonas nuo centro yra nutolęs apie dešimt kilometrų, o pakraščiuose ribojasi su Bučos ir Irpienio gyvenvietėmis. Dvi raketos pataikė į centrinę Sviatošino dalį, tankiai gyvenamųjų namų nusėtą vietą.
Langai išbyrėjo ir sienos suskilinėjo mokykloje, vaikų darželyje, universiteto bendrabutyje bei keturiasdešimtyje daugiabučių namų. Abi bombos smogė į dviejų aukštų namą, dvi iš trijų laiptinių sugriuvo kartu su butuose buvusiais žmonėmis.
Sužeidimų patyrė beveik šimtas minėto ir šalia esančių namų gyventojų.
Džiaugiasi, kad turi slėptuvę
„Su vyru likome gyvi, nes abu esame baikštūs ir paskelbus raketų atskridimo pavojų visada bėgame į gretimame name esančią slėptuvę. Pranešimas telefone apie raketas nuskambėjo 45 minutės po vidurnakčio, po penkių minučių buvome slėptuvėje, o dar po penkiolikos nugriaudėjo pirmas sprogimas. Abu buvo tokie galingi, kad suskilinėjo net slėptuvės sienos. Žuvo daugybė kaimynų, juos prisimenant tolesnis gyvenimas bus košmariškas, nemanau, kad be vaistų įstengsiu užmigti“, – pasakojo Natalia Gnievyševa.
62 metų moteris yra architektė projektuotoja, tačiau pagal profesiją dirbo tik dešimtmetį, užtat jos 65 metų sutuoktinis Valerijus, dabar pensininkas, keliasdešimt metų dirbo vyriausiuoju Kyjivo metro statybų tresto projektuotoju.
„Maskvos nurodymu, o ir vėliau metro statėme kaip objektą, kuris karo metu praverstų kaip slėptuvė civiliams. Nemaniau, kad pačiam kada nors reikės jame slėptis“, – kalbėjo projektuotojas.
Išgąsdintą dukrą ramino uždengusi savo kūnu
„Mano krikštatėvio butas sugriuvo, jo telefonas skamba po griuvėsiais, bet jis neatsiliepia, gelbėtojai sako, kad vilčių beveik nėra“, – pasakė su ašaromis akyse septyniolikmetis Maksimas, paprašęs jo nefotografuoti.
Raudantį vaikiną ramino bičiulis su drauge, apkabinę jį nusivedė į šoną.
„Mano pirma mintis išgirdus sprogimo griausmą ir dūžtančius langus buvo gelbėti dvylikametę dukrą, todėl ją uždengiau lovoje savo kūnu. Mergaitė iš išgąsčio verkė ir drebėjo, padėjau jai apsirengti ir nuskubėjom slėptis į metro požemius. Kartu bėgo ir mano mama, pensininkė. Anksčiau ji sakydavo, kad nebijo bombardavimų ir žūties, tačiau dabar skuodė net lazdele nepasiremdama“, – pasakojo arčiausiai sugriuvusio namo esančiame penkiaaukštyje gyvenanti Zinaida.
Gelbėtojų tarnybos DSNS atstovas spaudai Pavlo Petrov pareiškė, kad jei pastarasis namas būtų buvęs blokinis, o ne plytinis, būtų subyrėjęs sukeldamas dar daugiau žūčių.
Baisių išgyvenimų nepamirš
„Mane sprogimo banga išsviedė iš lovos, o į slėptuvę ant rankų nunešė sūnus ir anūkas, iki šiol tebesu sukrėsta“, – kalbėjo prie tragedijos vietos sutikta 91 metų Stefanija.
Patirto išgyvenimo niekada nepamiršiantis sakė ir 52 metų taksistas Andrejus aptvarstytu veidu. Vyras gyvena gretimai esančiame devynaukščiame name, o per sprogimą jį lovoje užvirto balkono durys ir langai.
Andrejus paplūdo kraujais ir prarado sąmonę, tačiau žmona su sūnumi suteikė pirmąją pagalbą, o vėliau aptvarstė į kiemą atvykę medikai.
Butų, kuriuose išdužo langai, savininkai stojo į ilgą eilę prie palapinės, čia rajono administracijos darbuotojai registravo nukentėjusius ir žalą, o prie gretimo stalo dalijo plėvelę langams apdengti, kad apsisaugotų nuo lietaus ir nakties vėsumos, nes naujus langus miestas žada įstatyti tik po kelių mėnesių, gal net po pusmečio.
Griuvėsius kapstė rankomis
Visą ketvirtadienį gelbėtojai rankomis kapstė griuvėsius vildamiesi atrasti gyvų žmonių. Po šešių valandų specialiai apmokyti šunys vienoje vietoje pradėjo loti, ir iš po griuvėsių buvo ištrauktas sulaužytais kaulais dar gyvas trisdešimtmetis vyras.
Ši sėkmė žadino viltį ir dar trijų dingusių asmenų artimiesiems bei grupei moksleivių, kurie visą dieną laukė ir vylėsi, kad jų klasiokas bus atkastas gyvas. Tačiau 18 valandą gelbėtojai pranešė, kad trys paskutiniai atkapstyti asmenys yra žuvę. Negyvas rastas ir septyniolikmetis moksleivis.
Prie tragedijos vietos pavakarę kažkas padėjo gėlių ir violetinį meškiuką, nes pagal vietos paprotį žuvus vaikams ar paaugliams kartu su gėlėmis nešamą žaislų, saldumynų.
Gando, kad iš dvylikos žuvusių – trys paaugliai, gelbėtojai ilgai nenorėjo patvirtinti, tačiau vakare to jau nebeslėpė.
Kyjivo valdžia penktadienį paskelbė gedulo diena – mieste vėliavos buvo nuleistos, perrištos juodu kaspinu.
Prierašai po nuotraukomis:
1. P.Petrov neslėpė pykčio Maskvai.
2. Projektuotojas V.Gnievyševas su žmona Natalija liko gyvi.
3. Zinaida savo kūnu uždengė lovoje dukrą, paauglė patyrė šoką.
4. 91 metų Stefaniją sprogimo banga išsviedė iš lovos.
5. Ši moksleivė visą dieną laukė žinių apie po griuvėsiais esantį klasioką, tačiau jo išgelbėti nepavyko.
6. Daugiaaukščių namų griuvėsiams valyti buvo pasitelkta sunkioji technika.
7. Žmonių po griuvėsiais ieškojo specialiai apmokyti šunys.
8. Andrejus per sprogimą prarado sąmonę ir daug kraujo.
9. Pirmuose aukštuose esančių butų langai apkalami plokštėmis.
10. Nukentėjusieji rinkosi registruotis ir gauti plėvelės langų erdvėms užsidengti.
11. Violetinis meškiukas ir gėlės – žuvusiems paaugliams pagerbti.
E.Butrimo nuotraukos