Sumažino bausmę, bet ji vis tiek labai griežta
Nelegalius migrantus per Lietuvą gabenti talkinęs 31 metų kaunietis Mantas Sabas Panevėžyje buvo nuteistas 1,5 metų laisvės atėmimo.
Panevėžio apygardos teismas nustatė, kad kaunietis sutiko pervežti ką tik tragišką avariją išgyvenusius 7 migrantus. Prieš tai juos vežęs kitas vairuotojas latvis Rokiškio rajone per avariją žuvo.
Panevėžio apygardos teismas šią nelegalų gabenimo bylą išnagrinėjo sutrumpinta įrodymų tyrimo tvarka, todėl bausmę sumažino trečdaliu – iki 1 metų.
Vis dėlto kalėjimas – tai labai griežta bausmė.
M.Sabas yra recidyvistas – nusikaltimą padarė neišnykus teistumui ir bausmės vykdymo atidėjimo metu.
Teismas pabrėžė, kad ankstesnės bausmės nepadarė jokios įtakos M.Sabo elgesiui, jis ir toliau pažeidinėjo įstatymus.
Pavyks konfiskuoti pinigus?
Taip pat teismas nurodė iš nuteistojo konfiskuoti beveik 3,5 tūkst. eurų. Ši suma atitinka mikroautobuso, kuriuo gabenti nelegalai, vertę.
Kaip nusikaltimo įrankis konfiskuotas ir telefonas, mat juo buvo derinti nelegalų gabenimo maršrutai.
Bėda tik ta, kad kaunietis nedirba ir neregistruotas Užimtumo tarnyboje, tad vargiai sukrapštys priteistą pinigų sumą.
Pastarąjį kartą M.Sabas teistas prieš 8 metus už sukčiavimą, neteisėtą elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimą, tada sulaukė lygtinės bausmės.
Vėliau bausmės vykdymo atidėjimas buvo panaikintas ir jis atsidūrė pataisos namuose. Į laisvę vyras išėjo prieš metus ir 3 mėnesius.
Sveikiesiems liepė viską palikti ir bėgti į mišką
Prieš 3,5 mėnesio rašėme apie Rokiškio rajone, Aleknos kaimo apylinkėse netoli Juodupės, įvykusią mirtiną avariją.
Bylos duomenimis, 2 pakistaniečiai ir 6 afganistaniečiai, sumokėję nelegalų gabenimo organizatoriams 7–15 tūkst. JAV dolerių, nelegaliai iš Baltarusijos pateko į Latviją.
Tada migrantai buvo susodinti į 28 metų latvio vairuojamą lengvąjį automobilį, bet viskas netikėtai baigėsi tragiškai.
Į mūsų šalį iš Latvijos įvažiavęs nelegalų gabentojas nežinomoje vietovėje nesuvaldė mašinos, nulėkė nuo kelio ir vertėsi griovyje.
Latvis vairuotojas žuvo vietoje, vienas sunkiai sužeistas afganistanietis buvo išsviestas į šalikelę. Po to jis atsidūrė Panevėžio ligoninėje.
Mašinai nulėkus į griovį, kiti 7 keleiviai liko gyvi, tik traumuoti.
Palikę negyvą vairuotoją ir sužeistą bendrakeleivį, nelegalai, vedlio nurodymu, nubėgo į mišką.
Tamsaus gymio vyrus pastebėjo
Kol pareigūnai ir medikai dirbo avarijos vietoje, migrantų grupė miške gavo nurodymus judėti pagal naujas koordinates. Jie savo kelionę tęsė pėsčiomis.
Kitą rytą sutartoje vietoje jų pasiimti su išsinuomotu mikroautobusu nuvažiavo M.Sabas.
Kaunietis prisipažino, kad matydamas sužeistus, suplėšytais drabužiais ir šlubuojančius žmones, suprato dalyvaujantis nusikaltime, bet už žadėtą tūkstantį JAV dolerių atlygį sutiko juos pavežti iki Lenkijos.
Bet į mikroautobusą lipančius tamsaus gymio vyrus pastebėjo pro šalį važiuojantis vairuotojas. Supratęs, kad tai nelegalai, jis apie tai pranešė policijai.
Nuo kelionės pradžios nepraėjo nė pusvalandis, kai jie buvo sustabdyti Kalneliškių kaime netoli Rokiškio. Kauniečio telefone rasti įkalčiai byloje tapo įrodymu – susirašinėjimai programėlėje su Demonu Di pasivadinusiu asmeniu, vietovių koordinacijos ir nurodymai jokiu būdu nevažiuoti per Panevėžį, Alytų ir Lazdijus, o rinktis kaimo kelius Marijampolės kryptimi.
Žadėjo nemenką uždarbį
Savo kaltę pripažinęs M.Sabas teigė, kad su juo per telefoninę pokalbių programą susisiekė asmuo ir pasiūlė užsidirbti. Jam buvę paaiškinta, kad į nurodytą vietą reikės nuvežti iš užsienio atvykstantį krovinį.
Iš pradžių jam buvo pažadėtas 500 JAV dolerių atlygis, bet paskui suma padidėjo dvigubai – iki tūkstančio JAV dolerių.
M.Sabas išsinuomojo mikroautobusą, bet pakeliui užklimpo. Tuomet telefonu susisiekė su užsakovu, bet pagalbos nesulaukė.
Kitą rytą vietos ūkininkas su traktoriumi mikroautobusą ištraukė.
Tada M.Sabui paskambinęs užsakovas nurodė, kurioje vietoje reikės paimti žmones.
Ten jo laukė keli vyrai. Jie buvo kruvini, suplėšytais drabužiais, vienas jų šlubčiojo, kito veidas buvo subraižytas, o dar kito kojoje matėsi žaizda.
Angliškai paklausti, ar viskas gerai, jie atsakę, kad gerai.
Mokėjo kelis rusiškus žodžius
Sugavus keliautojus, savo tarnybiniuose protokoluose policininkai rašė, kad krovininiame mikroautobuse jie suskaičiavo 7 nelegalus. Nė vienas jų nekalbėjo angliškai, tik pasakė kelis žodžius rusų kalba.
„Buvo sunku susikalbėti, todėl nepavyko išsiaiškinti nei kur, nei iš kurios vietos važiavo. Vairuotojas jokių įvykio aplinkybių nepaaiškino, nebendravo“, – teigė pareigūnai.
Nelegalai jokių asmens dokumentų neturėjo, tik vienas jų parodė, kaip pats teigė, savo brolio pasą.
Visa kompanija buvo nuvežta į Rokiškio policijos komisariatą. Keli užsieniečiai skundėsi kojų ir nugaros skausmais, todėl juos apžiūrėjo medikai, suteikė pagalbą.
Tuomet nelegalus išsivežė pasieniečiai.
Kelią rodę du arabai
Kaip teigė nelegalai, vieni jų į Baltarusiją atvyko traukiniais, kiti – lėktuvais. Iš pradžių 10–15 vyrų grupė glaudėsi kažkokiuose nakvynės namuose, paskui buvo apgyvendinta miške pastatytose palapinėse. Vedliai visą laiką kartojo, kad reikia būti pasiruošusiems bet kuriuo metu toliau keliauti. Žmonių kiekis vis keitėsi – vieni išvykdavo, kiti atvykdavo.
Prie Latvijos pasienio 17 žmonių grupei kelią rodę du arabų tautybės vyrai. Per pasienį juosiančią tvorą jie perlipę iš medžio šakų padarytomis kopėčiomis.
Vienas vedlys veidą slėpęs po kauke.
„Su juo niekas nekalbėjo. Jei kas mėgino pašnekinti, iškart suprasdavo, kad viskas baigsis mušimu“, – tvirtino afganistanietis.
Patekus į Latvijos teritoriją, arabai juos sugrupavo į dvi grupes po 8 žmones.
Vairuotojo likimu nesidomėjo
Vienas afganistanietis tyrėjams tvirtino, kad iš tėvynės išvykęs prieš du mėnesius.
Per tarpininką gavęs rusišką vizą ir iš Baltarusijos patekęs į Lat-viją. Pėsčiomis jį ir dar kelis tautiečius per sieną pervedę vedliai.
Aplink buvo tik miškas ir pievos. Ten laukęs vairuotojas paaiškino, kad juos nuveš į Lietuvą, tada perims kitas vairuotojas.
Afganistanietis tikino, kad susispaudę jie visi susėdo ant galinės sėdynės, žemyn nuleido galvas. Vairuotojas važiavęs tai normaliu greičiu, tai padidindavęs jį.
„Vairuotojas į nieką neatsitrenkė, smūgio nebuvo, tiesiog automobilis nuskriejo nuo kelio ir kelis kartus vertėsi. Nesegėjome saugos diržų, nes mašinoje jų nebuvo“, – tyrėjams per apklausą tvirtino nelegalas.
Išlipę iš sudaužytos mašinos, jie tiesiog atsisėdo ir sėdėjo, nėjo žiūrėti, kas nutiko vairuotojui. Afganistanietis teigė, kad tik paskui pamatė, jog vieno tautiečio nėra su jais kartu.
Susisiekus su agentu, atskriejo naujos koordinatės, kur eiti. Tada jie iki nurodytos vietos ėję apie 4 valandas. Ten prie jų privažiavo mikroautobusas. Vairuotojas su jais nekalbėjo, tik angliškai paliepė lipti į mašiną.
Maždaug po 15 minučių juos sustabdė policininkai.
Afganistanietis tvirtino, kad nelegalų gabenimo organizatoriui buvo sumokėjęs 7 tūkst. JAV dolerių.
Iš rankų išslydo vairas
Kiti afganistaniečiai irgi liudijo panašiai. Vienas jų tvirtino, kad buvo sustoję prie kažkokio seno namo, ten juos pamaitinę.
Paskui automobilis užklimpęs miško keliuke. Vairuotojas paliepęs jiems pasislėpti miške, kol išstums mašiną.
Vyras teigė, kad automobilyje nebuvo galinių sėdynių, todėl visi klūpojo trimis eilėmis už vairuotojo nugaros. Šalia vairuotojo sėdynės buvo padėtas maistas ir vanduo.
„Vairuotojo tautybės nežinau, kalbėjo rusiškai, buvo jaunas ir agresyvus“, – tvirtino afganistanietis.
Liudytojas teigė, kad jie važiavo greitai, bet su kažkuo kalbėdamas telefonu vairuotojas aiškiai supyko ir dar labiau padidino greitį.
Kitas afganistanietis tvirtino, kad kalbant telefonu vairuotojui iš rankų išslydo vairas, todėl jis ir nesugebėjo suvaldyti mašinos, ji pasuko į kelkraštį, vertėsi.
Bėglys tikino, kad avarijos vietoje sustojus atsitiktiniam automobiliui ir iš jo išlipus dviem vyrams, jie išsigandę, kad bus sugauti policijos, tad pabėgę. Todėl esą ir nepastebėję, kas nutikę jų vairuotojui.









