Panevėžio, Anykščių, Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Pakruojo naujienos.
Redaktorė: L. Matelienė
HOROSKOPAI

Rokiškio rajono tarybos opozicijos atstovo nuomone, po tragiškos avarijos išgarsėjęs buvęs mokyklos direktorius netinkamas būti seniūnu
Jaunikius atbaido mistiniais velionio pelenais
Agė RAGAITĖ, "Panevėžio kraštas"

Kaimo versmė

Nusipelnę kraštui. NORĖJO, KAD ŽINOTŲ, KAIP GIMTINĖJE GYVENTA

Milžinišką indėlį į Kupiškio krašto kultūrą įdėjusi Elvyra Glemžaitė buvo pedagogė ir kraštotyrininkė. Ji gimė ir augo Kupiškyje, vėliau mokėsi Peterburge, grįžusi į Lietuvą mokytojavo įvairiose šalies mokyklose. plačiau»

Metų taku. TIKRAS PASVALIETIS PARVALKŲ NIEKADA NEVADINS PERVALKAIS (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Kaip šalia miesto gali atsirasti kaimas? Ogi labai paprastai: pervelki savo išardytus po rąstą trobesius į kitą upės pusę, kur daugiau žemių, kaimynai savus pervelka – ir jau visa gatvė. Taip šalia Pasvalio atsirado Pervalkai. Tik bėda ta, kad tokiam kaimui nereikėjo nei bažnyčios, nei koplyčios – visi tilteliu į bažnyčią Pasvalin lėkdavo, taigi ir tos istorijos kaip ir nėra. plačiau»

Šviesuliai. APLENKTI IŠKILIUS SAVO MOKYTOJUS SUTRUKDĖ PAREIGA TĖVYNEI (nuotraukos)

Jei ne gūdūs pasipriešinimo sovietiniams okupantams metai ir be laiko padėta galva, mūsų šalis galbūt turėtų dar vieną garsų poetą – Bronių Krivicką. O dabar iš to telikęs tik nuo laiko pageltęs partizanų žeminėse poezijos prirašytas sąsiuvinis, dar šis tas. Ir kapas – ne gimtajame kaime. plačiau»

Metų taku. TEBEREGI VAIZDĄ, KAIP BUČIUOJA RANKĄ GAILESTINGAJAI PONIAI (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Nuo grafų Tyzenhauzų valdų atidalytas Rokiškėlių palivarkas savo grožį sugebėjo išsaugoti iki pat sovietų okupacijos. Dar yra žmonių, atmenančių, kaip išsilavinusi dvarininko Vienožinskio žmona rūpinosi kaimo gyventojų sveikata, kaip teikė pagalbą galvą prasiskėlusiam berniukui. plačiau»

Iš skrynios. TURĖJO IR SAVĄ BRAVORĖLĮ

Yra išlikę istorinių dokumentų, liudijančių, koks stiprus ir gerai organizuotas buvęs Rokiškėlių palivarkas. plačiau»

Talentai. TAMSI DĖMĖ KAULE – GERO GYDYMO REZULTATAS (nuotraukos) (1)

Rokiškio rajone dar nepamirštas „stebuklingasis daktaras“ Juozas Zibavičius. Sovietmečiu vadovaudamas Rokiškėlių dvare įkurtai tuberkuliozės gydyklai talentingas chirurgas įsigudrino esą nepaprastu būdu gydyti venas. Apie jo atliekamas procedūras, po kurių dažniausiai moterys atsikratydavo net gyvybei pavojingų negalavimų, sklido legendos, plaukė ligoniai iš visos Sovietų Sąjungos. plačiau»

Sena nuotrauka. LIGONINĖ – ATVIRAME ORE

Ligoninėje gulėjo daug sunkių ligonių. Vieniems gedo kojų kaulai, kitiems liga buvo pažeidusi stuburą, treti tysojo kaip pliauskos sugipsuoti. Daugelis jų buvo jauni vyrai ir moterys. plačiau»

Metų taku. DVARO GYVENTOJAMS IR SOVIETMEČIU PAVYDĖJO PRABANGOS (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Maironio poemoje išgarsintas Mitriūnų dvaras šiandien nė iš tolo nekvepia didybe, pro arkinius langus skverbiasi krūmai, sienos susmegusios į žemę, vietoj stogo – rudeniško dangaus pilkuma. Vaikščiodamas po šiuos griuvėsius dvare užaugęs vyras savo šeimai gali parodyti tik jo kambario vietoje stūksančią samanom apžėlusių plytų krūvą. plačiau»

Legendos. ANEI VAŠKUOTŲ GRINDŲ, ANEI LIAUDOS BAJORAIČIŲ (nuotraukos)

Sparčiai nykstantis Mitriūnų dvaras turi baugių paslapčių. Tarp vietinių gyventojų sklando legendos apie buvusiuose požemiuose paslėptus lobius ir apie rūmo sienose užmūrytus žmones. Dar pasakojama, kad kai išsikraustė paskutiniai gyventojai, palėpėje, virš ponų kambarių, rasti dviejų kūdikių griaučiai. plačiau»

Istorija. LIAUDA – UNIKALI LENKIŠKA SALA

Liauda buvo vadinamas istorinis Lietuvos regionas, kuriame buvo susiformavusi lenkakalbių gyventojų bendruomenė. Liauda atsirado XV amžiuje, kai Vytautas Didysis šiame krašte įkurdino smulkius lenkų bajorus, kurių uždavinys buvo kovoti su kryžiuočiais. plačiau»

Metų taku. ANGELŲ SARGŲ PARAPIJOJE POLICININKAI – RETI SVEČIAI (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Geidžiūnų kaime stovi medinė Šv. Angelų Sargų bažnyčia. Rudenį čia minimi ir bažnyčios vardo atlaidai, tačiau policininkai, kuriuos mes dažnai vadiname angelais sargais, į šią religinę šventę neatvyksta. Čia negyvena ir nė vienas policininkas, užtat net du geidžiūniškiai pasirinko dvasininko kelią. Gal parapijiečiams užtenka sergėtojų vardu pavadintos parapijos, kad po kaimą nešmirinėtų vagys? plačiau»

Laiko ratas. GYVENIMAS – KAIP MEDUS, TIK RAGAUTI IR KITUS VAIŠINTI REIKIA (nuotraukos) (1)

Geidžiūnų kaimą aplenkė sodybų tuštėjimo metas. Gal todėl, kad jis vos dešimt kilometrų nutolęs nuo rajono centro – Biržų. Naujakuriai džiaugiasi pigiu būstu, geru susisiekimu ir puikiais kaimynais, iš kurių visada galima pasiskolinti druskos. plačiau»

Metų taku. UŽ ĮŽEIDŽIUS ŽODŽIUS PREZIDENTAS LIGONEI IŠTIESĖ ŠIMTINĘ (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Bene toliausiai nuo Panevėžio nutolę Šilai be reikalo kai kieno laikomi užkampiu. Čia galėtų tuntais ekskursijos važiuoti – šitiek visokių paslaptingų dalykų esama. Jums čia pat, šventoriuje, parodytų prezidento A.Smetonos tėvų kapą, apgailėtų jau baigiantį sutrūnyti dievdirbio V.Svirskio kryžių ir leistų paklausyti iškastų iš po žemių, užtat dusloku žemės garsu skambančių varpų – Jono ir Vladislovo. plačiau»

Šviesuliai. NUOŠALIAME KAIME ŽIEMODAVO IR KUPRANUGARIS, IR ZEBRAI (nuotraukos)

Šiluose gyvenantis fizikos mokytojas Petras Vanagas kadaise svajojo tapti artistu, mat jų kaime tarpukariu gyvenęs garsus profesionaliojo cirko įkūrėjas, fakyras, akrobatas bei žvėrių dresuotojas Petras Tarutis vaikus tiesiog masinte masindavo sekioti iš paskos ir stebėti, kokį gi dar stebuklą jis sukurs visiems tiesiog akyse. plačiau»

Sena nuotrauka. GRĮŽĘS IŠ VORKUTOS ATGAVO DVI BEŽDŽIONES

Vienas iš Lietuvos profesionaliojo cirko pradininkų, fakyras, žonglierius, akrobatas ir dresuotojas Petras Tarutis gimė 1902 metais Kieliugaloje, kaimelyje greta Šilų bažnytkaimio. Tėvai buvo mažažemiai, augino 4 vaikus. plačiau»
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
www.panskliautas.lt - visos teisės saugomos.