Panevėžio, Anykščių, Biržų, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Pakruojo naujienos.
Redaktorė: L. Matelienė
HOROSKOPAI

Pasvalio rajono vicemeras bandė meluoti kalbėdamas apie mieste ir rajone augančias šiukšlių krūvas
Dukters žinia apie nėštumą – bomba, bet ne visai
Agė RAGAITĖ, "Panevėžio kraštas"

Kaimo versmė

Iš Kirmėlynės – gėlėmis žydintis Mikoliškis (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Mikoliškis – sovietmečiu atsiradusi gyvenvietė. Į ją buvo suvaryti visi melioracijos buldozeriais iš gimtųjų namų išguiti sodiečiai. Žmonės prisitaikė prie kolektyvinio gyvenimo ir dabar jau nieko nesigaili, gal tik likimo įkaitais tapusių kai kurių gyventojų. Štai vienai šeimai visus tris sūnus iš fronto parvežė vienu vežimu, o medžio drožėjas valdžią erzino droždamas kryžius. plačiau»

Net 14 metų filmuoti kadrai graudina senbuvius (2)

Mikoliškis yra Pasvalio rajone, bet žmonių jis vadinamas Panevėžio priemiesčiu. Ir išties, gyvenvietė pati ilgai nežinojo, kas ji tokia – miestas ar kaimas, mat sovietmečiu pastačius kooperatinius daugiabučius, daržai žmonėms buvo nukelti už puskilometrio – virto tikrais kolektyviniais sodais. plačiau»

Širdį tebedrasko griūvančio plytinės kamino vaizdas (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Pasvalio rajone esantį Kraštų kaimą dabar galima būtų pavadinti našlių kaimu. Sovietmečiu čia klestėjo plytinė, žmonės gyveno nieko nestokodami, bet už tai sumokėjo didele kaina – fabrike kenksmingomis sąlygomis dirbdami vyrai prarado sveikatą ir anksčiau laiko nukeliavo į kapines. plačiau»

Dėl plečiamos plytinės paaukojo koplyčią (nuotraukos) (1)

Kraštų kaimo istorija spalvinga, ko tik čia nebuvo: ir dvarai, ir nuo amžiaus pradžios veikianti plytinė, ir siaurukas, ir kaliniai su švilpukais, ir vaikų prieglauda... Bet kone kiekviena laiko atkarpa baigdavosi nelaime. Kadaise klestėjusio dvaro lemtis tragiška, plytinę ištiko bankrotas, o kalinių švilpukų niekam nereikėjo. plačiau»

„Laba diena“ – ir svečias jau kieme (nuotraukos) (3)

„Man svetimos garbės nereikia“, – taria Neciūnų kaime gyvenanti Jono Meko dukterėčia, po garsiojo dėdės mirties neatsiginanti žurnalistų ir jų klausimų. Buvo ir toks kuriozas, kad apsidairę ir rūmų amerikono brolio namuose neišvydę žurnalistai sulipo į mašiną ir išrūko. Moteris dėl to neapgailestauja, bet gal šiek tiek širdyje jai gaila, kad J.Mekas su jos tėvu nebuvo broliškai artimi. plačiau»

J.Meko mama mažylę gynė nuo nevidono gaidžio (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Močiutė – taip Jono Meko mamą iki šiol vadina Janina Pajedienė. Būdama maža, Janina su mama pas ją gyveno, kartais palindusi po močiutės lova laukdavo, kol ji prabus, o per tą laiką ir pati užmigdavo. Moters mūrinukas Semeniškių kaime dabar vienintelis, kuriame skamba žmonių juokas. plačiau»

Anyta rodydavo, kur auga vyskupo vyšnios ir kriaušės (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Na, negrabiau niekas nebegalėjo padaryti: viena dalis Gailionių kaimo po žemių perbraižymo atsidūrė Pasvalio rajone, o kita dalis – Pakruojo. Panevėžiui katedrą pastačiusio vyskupo Kazimiero Paltaroko gimtoji sodyba liko vienoje griovio pusėje, o šeimynos žemės – jau kitoje. Tai katra pusė dabar labiau stengiasi išsaugoti garsiojo žmogaus atminimą? plačiau»

Vyskupo brolio medus rodėsi pats saldžiausias

Sena joniškėlietė mena, kad vyskupas pas savo brolį atvažiuodavo, bet štai kaip jis atrodydavo, niekaip nebegali atsiminti. O gal to aukšto svečio ji ir nematė – juk juos, mažus vaikus, vos tik kam atvykus tuoj tėvai užu pečiaus grūsdavo. Užtat kita miestelio gyventoja buvo gera vyskupo dukterėčios Valerijos Paltarokaitės draugė. plačiau»

Metų taku. BLAIVYBĖ GALI SUVIENYTI, BET GALI IR SUPYKDYTI (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Alizava nuo seno vadinama saulėtu miesteliu. Gal dėl to, kad ant nedidelės aukštumėlės įsikūrusi, o gal ir kita prasme: iš čia sklido vyskupo Motiejaus Valančiaus pasėtos blaivybės bei švietėjiškos idėjos. Vis dėlto nieko negalima diegti per prievartą. Štai prieš kelerius metus viena kraštietė bandė visus paspausti dėl taurelės prie vaišių stalo, ir pačių susitikimų bei vaišių jau niekam nebereikia. plačiau»

Švietėjiška veikla. PATS M.VALANČIUS KREIPĖSI Į ALIZAVIEČIUS

Prieš 160 metų per Lietuvą nuvilnijęs blaivybės sąjūdis įsibėgėjo ne kur kitur, o būtent Kupiškio krašte. plačiau»

Šviesuliai. O GAL GLEMŽŲ SUVAŽIAVIMAS – DAR NE PASKUTINIS? (nuotraukos)

Plačiai po Alizavos apylinkes paplitusi Glemžų pavardė gali apgauti ne vieną. Daugelis iš jų – ne giminės, bet kai kurie per miestelyje rengtus susitikimus vis dėlto išsiaiškino, kad – giminės. Daugelį žmonių subūrė prisiminimai ir kaimo muziejus „Glemžų seklyčia“. Pastarojo nelikus, tarsi ir nebėra dėl ko visiems susibėgti. plačiau»

Nusipelnę kraštui. NORĖJO, KAD ŽINOTŲ, KAIP GIMTINĖJE GYVENTA

Milžinišką indėlį į Kupiškio krašto kultūrą įdėjusi Elvyra Glemžaitė buvo pedagogė ir kraštotyrininkė. Ji gimė ir augo Kupiškyje, vėliau mokėsi Peterburge, grįžusi į Lietuvą mokytojavo įvairiose šalies mokyklose. plačiau»

Metų taku. TIKRAS PASVALIETIS PARVALKŲ NIEKADA NEVADINS PERVALKAIS (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Kaip šalia miesto gali atsirasti kaimas? Ogi labai paprastai: pervelki savo išardytus po rąstą trobesius į kitą upės pusę, kur daugiau žemių, kaimynai savus pervelka – ir jau visa gatvė. Taip šalia Pasvalio atsirado Pervalkai. Tik bėda ta, kad tokiam kaimui nereikėjo nei bažnyčios, nei koplyčios – visi tilteliu į bažnyčią Pasvalin lėkdavo, taigi ir tos istorijos kaip ir nėra. plačiau»

Šviesuliai. APLENKTI IŠKILIUS SAVO MOKYTOJUS SUTRUKDĖ PAREIGA TĖVYNEI (nuotraukos)

Jei ne gūdūs pasipriešinimo sovietiniams okupantams metai ir be laiko padėta galva, mūsų šalis galbūt turėtų dar vieną garsų poetą – Bronių Krivicką. O dabar iš to telikęs tik nuo laiko pageltęs partizanų žeminėse poezijos prirašytas sąsiuvinis, dar šis tas. Ir kapas – ne gimtajame kaime. plačiau»

Metų taku. TEBEREGI VAIZDĄ, KAIP BUČIUOJA RANKĄ GAILESTINGAJAI PONIAI (nuotraukos, vaizdo reportažas)

Nuo grafų Tyzenhauzų valdų atidalytas Rokiškėlių palivarkas savo grožį sugebėjo išsaugoti iki pat sovietų okupacijos. Dar yra žmonių, atmenančių, kaip išsilavinusi dvarininko Vienožinskio žmona rūpinosi kaimo gyventojų sveikata, kaip teikė pagalbą galvą prasiskėlusiam berniukui. plačiau»
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6
www.panskliautas.lt - visos teisės saugomos.